Välkommen till Hertzöga BK!

Hertzöga Bollklubb

A Dam

Sandra Nilsson förlänger med Hertzöga.

2019-11-15 08:31
Debuten i Hertzöga skedde den 10 augusti i år, redan i matchminut 4 nickade hon in sitt första mål i den gula tröjan. Matchen slutade 1–1 mot Skövde och Sandra gjort ett gott intryck på oss alla.
Nu har hon valt att spela i den gula tröjan även nästa säsong och det är vi oerhört glada över.
Sandras styrka är snabbheten och hennes fantastiska inlägg ifrån vänsterkanten.


Namn: Sandra Nilsson
Ålder: 20 år
Position: Vänsterback
Sysselsättning: Jobbar på Ica. Spelar även innebandy och shoppa är ju också rätt kul.


Sandra har så klart fått några väl genomtänkta frågor.

Efter att ha haft ett uppehåll ifrån fotbollen så valde du att ansluta till truppen i somras. Vad fick dig att börja spela fotboll igen?
Sen jag slutade med fotboll så har saknaden alltid funnits där, men jag ville bara spela för att ha kul och inte känna någon press. Det var Filippa Ehn som då fick mig att pröva för HBK, som jag bara hört gott om. Så tänkte att jag prövar och ser.


Du är inte bara en bra fotbollsspelare utan även en grym innebandyspelare. Vad känner du att du kan plocka med dig ifrån innebandyn ut på fotbollsplan?
Innebandy ger mig många bra saker att ta med in i fotbollen då det är en väldigt högintensiv sport. De ger bland annat en bättre spelförståelse eftersom man behöver agera snabbare. Innebandy gör också att jag som spelare blir snabbare i starten och där man absolut inte kan stå på hälarna.


Vem i laget skulle lyckas bäst att bli proffs i en annan sport?
Filippa Ehn! Helt klart! Hon skulle kunna bli proffs i squash

Nyhetsarkiv

Kvalitetklubb
VIBF certifieradförening
Trygg förening
Vff_certifiering
ICA Skåre
Elon
Swegon
BBM
LF fastighetsförmedling
Adidas
tacting
Sundfeldts Miljötjänst AB
JumpYard
Bingopalatset
Stadium (Förening och lagledare)
Stadium (Spelare & Föräldrar)
Gräsroten
Hertzöga på Instagram